تركيدن ایران فوتبال فوتبالی مراسم ختم

تركيدن: ایران فوتبال فوتبالی مراسم ختم مراسم تشییع فدراسیون فوتبال علی خسروی کارشناس داوری

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری رد پای ترکیه در لغو برنامه های برنده نوبل

در روزهای ابتدایی نمایشگاه کتاب خبری اعلام شد که تقریباً مثل بمب عمل کرد؛ «اورهان پاموک» برنده جایزه نوبل ادبیات به کشور عزیزمان ایران می آید. تقریباً در سال ه

رد پای ترکیه در لغو برنامه های برنده نوبل

رد پای ترکیه در لغو برنامه های برنده نوبل

عبارات مهم : ایران

در روزهای ابتدایی نمایشگاه کتاب خبری اعلام شد که تقریباً مثل بمب عمل کرد؛ «اورهان پاموک» برنده جایزه نوبل ادبیات به کشور عزیزمان ایران می آید. تقریباً در سال های اخیر در حوزه ادبیات شخصیت جهانی به کشور عزیزمان ایران نیامده بود و حال حضور پاموک در کشور عزیزمان ایران وقت خوبی بود تا مستقیم با نگاه نویسنده کشور همسایه خود آشنا شویم. اورهان پاموک، نویسنده و رمان نویس اهل کشور ترکیه و برنده جایزه نوبل ادبیات سال 2006 هست. او نخستین ترک تباری است که این جایزه را دریافت کرده است. آخر پاموک به کشور عزیزمان ایران آمد و قرار شد در چند مراسم ادبی شرکت کند. برپایی یک نشست خبری، شب پاموک، دیدار با تعدادی از نویسندگان ایرانی و همچنین شرکت در نمایشگاه کتاب ازجمله برنامه های پیش بینی شده است جهت این نویسنده ترک تبار بود ولی برنامه های او با وجود اعلام قبلی لغو شد.

رد پای ترکیه در لغو برنامه های برنده نوبل

با این که راجع به علت لغو این برنامه ها در همان برهه فقط یک علت خنده دار و غیر قابل توجیه به نام «احتمال ازدیاد جمعیت» در وقت دیدار پاموک از نمایشگاه کتاب مطرح شد ولی همان طور که به نظر می رسید دلایل دیگری باعث لغو برنامه های این نویسنده شده است بود. خبرها و گزارش های ضد و نقیضی در این باره در روزنامه ها و خبرگزاری ها منتشر شد و البته هیچ مقام مسئولی هم در تایید یا رد آن موضعی نگرفت. در ادامه مطلب جهت روشن شدن ماجرا این اخبار را مرور می کنیم.

انتقاد نماینده مجلس و یک روزنامه از سفر پاموک
در وقت سفر پاموک، حجت الاسلام پژمانفر، نماینده مشهد در مجلس شورای اسلامی و روزنامه کیهان از این که فردی با سابقه حمایت از سلمان رشدی به کشور عزیزمان ایران سفر می کند، انتقاد کردند. البته بعدا پاموک و مسئولان نشر ققنوس مسئله حمایت از سلمان رشدی را تکذیب کردند. ولی کسانی لغو برنامه ها را مرتبط با این مواضع دانستند. مصطفی مستور، از این گروه بود و در این باره نوشت: «من به سهم خودم از کمیسیون فرهنگی مجلس و فلان روزنامه انتظار ندارم جهت ترویج فرهنگ کتاب خوانی و تعامل فرهنگی با جوامع دیگر و توسعه فرهنگی و برطرف ممیزی و ایجاد نشاط فرهنگی در ایام برگزاری نمایشگاه کتاب و کمک به ناشران شخصی و معرفی سرمایه های ملی فرهنگی به دنیا گام های موثری بردارند، تنها انتظارم این است که جهت رشد فرهنگ مانع تراشی نکنند. می دانم انتظار زیادی است.»

وزارت ارشاد به عنوان مقصر معرفی شد
اما روزنامه «صبح نو» ضمن تکذیب حمایت پاموک از سلمان رشدی، مقصر این اتفاق را وزارت ارشاد معرفی کرد و در 23 اردیبهشت ماه نوشت: «اورهان پاموک یک بار در سال 1382 زمانی که هنوز نوبل نگرفته بود، به دعوت انتشارات ققنوس به کشور عزیزمان ایران آمده بود و تمام برنامه های پیش بینی شده است وی برگزار شد. درآن وقت کسی به حضور پاموک، اعتراض نکرد و او نیز راجع به حمایت از سلمان رشدی اظهارنظری نکرد. به نظر می رسد در لغو برنامه های اورهان پاموک در کشور عزیزمان ایران قصوری متوجه ارشاد هست، آیا که هنگامی که حساسیت هایی متوجه شخصی هست، این افراد باید نسبت به توجیه و برطرف کردن سوءتفاهم ها اقدام می کردند که این اتفاق نیفتاده هست. در روزی که پاموک قرار بود به نمایشگاه کتاب بیاید و نیامد مسئولان ارشاد و نمایشگاه کتاب توصیه کردند این نویسنده در ساعات ابتدایی صبح و در خلوتی به نمایشگاه بیاید که از سوی بانیان حضور پاموک این پیشنهاد رد شد.»

پای ترکیه به لغو برنامه پاموک باز شد
اما سایت شهرستان ادب، در 29 اردیبهشت روایت دیگری از ماجرا بیان کرد: «شنیده های ما از منابع متفاوت خبر از ورود سفارت ترکیه به این مسئله را می دهند. نامه ای رسمی از سفارت ترکیه به وزارت امور خارجه کشورمان مبنی بر لزوم جلوگیری از برنامه های اورهان پاموک در کشور عزیزمان ایران فرستاده شده است و در پی فشار سفارت، نامه به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارجاع و در نتیجه برنامه های علمی و ادبی پاموک لغو شده است هست. یعنی علی رغم ادعاهای رسانه های فارسی زبان بیگانه، روزنامه نگاران و نویسندگان داخلی، جلوگیری از برنامه های اورهان پاموک نه به خاطر نگاه امنیتی و دولت کشور عزیزمان ایران که به خاطر نگاه امنیتیِ حکومت ترکیه بوده است!»

در روزهای ابتدایی نمایشگاه کتاب خبری اعلام شد که تقریباً مثل بمب عمل کرد؛ «اورهان پاموک» برنده جایزه نوبل ادبیات به کشور عزیزمان ایران می آید. تقریباً در سال ه

روزنامه خراسان

واژه های کلیدی: ایران | ترکیه | برنامه | ایرانی | برنامه | روزنامه | روزنامه | نویسنده | نمایشگاه | کمیسیون فرهنگی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : topsblog